Porodnice Písek nadstandardní pokojPorodnice Písek je moderní zařízení svého druhu po celkové rekonstrukci v r.1995. Rodí se zde více jak 900 dětí ročně nejenom ze spádové oblasti, ale i ze širokého okolí. Porodnice Písek patří mezi intermediární perinatologická centra, která soustřeďují riziková, či patologická těhotenství a předčasné porody od 32. týdne gravidity. V části tzv. šestinedělí jsou lůžka pro ženy po porodu, nebo těsně před ním. Je zde 5 třílůžkových prostorných pokojů se sprchou, samozřejmostí je rooming-in. Porody vedou lékaři nebo porodní asistentky za účasti lékaře, v případě komplikovaných, předčasných nebo operativních porodů vždy lékař. Porodnice Písek se připojila k projektu Přirozený porod v porodnici a od 1. 10 usiluje o udělení certifikátu PPP.

Maminky, které porodily v porodnici Písek, mají možnost výběru obědů a to hned z pěti jídel. Porodnice tím zlepšuje již tak kvalitní služby a vychází vstříc maminkám, které jsou například vegetariánky. Skladba jídel je samozřejmě volena s ohledem na poporodní stav, přispívá k rychlé rekonvalascenci a ke správnému začátku kojení.

K porodu jsou vítáni otcové nebo jiní rodinní příslušníci. Pro ně je k dispozici samostatný pokoj. Každé první úterý v měsíci jsou od 15 hodin zdarma organizována školení otců k porodu v zasedací místnosti nemocnice. Školení není povinné a účast otce u porodu není zpoplatněna.

Porodní boxy Porodnice Písek

Porodní sál se nachází v těsné blízkosti porodnického oddělení. Základem jsou dva samostatné klimatizované porodní boxy vybavené elektrickým polohovatelným lůžkem, současnou technikou ke sledování matky a plodu a vyhřívaným lůžkem pro novorozence. Během první doby porodní je dovoleno rodičce zaujímat různé polohy, může využívat míč, sprchu, vanu, relaxační masážní prostředky a aromaterapii. Na porodních boxech je možný poslech hudby a to i z vlastních nosičů /CD, MP3/.

V komplexu porodního sálu je k dispozici operační sál pro ukončení těhotenství císařským řezem. Na porodnickém odd.-části pro riziková těhotenství jsou hospitalizovány především těhotné ohrožené předčasným porodem, těhotné s hypertenzí, diabetem apod. Mají k dispozici 6 moderních dvoulůžkových pokojů se sprchou.

Tlumení bolesti u porodu

Při vhodném porodním nálezu a dostupnosti anesteziologa je možno provést epidurální analgesii. Vedle epidurální analgezie představuje další možnost, jak účinně pomoci ženám od porodních bolestí nebo nepříjemných vjemů při „šití“ po porodu. Jde o účinné a bezpečné neinvazivní analgetikum, které  má rychlý nástup a ústup účinku. Jedná se o směs kyslíku a rajského plynu, která se používá ke zmírnění  bolesti nejen v porodnictví. Snižuje úzkost, strach, obavy a duševní napětí. Rodička je při plném vědomí a  vdechuje  Entonox při porodu během kontrakcí  a při ošetření porodního poranění podle vlastního uvážení přes speciální náústek nebo inhalační  obličejovou masku. Užití je vhodné zejména u déletrvajících porodů a např. u žen, které mají zvýšené obavy z porodních bolestí. Naopak ženy, které si žádnou „medikaci“ nepřejí, rodí zcela bez užití léků. Volba případného snížení bolesti je zcela na ženě-rodičce. Entonox není hrazen pojišťovnou, za jeho použití  rodička uhradí 500,- Kč za první půlhodinu a za každou další započatou půlhodinu uhradí 250,- Kč. V případě použití pouze při ošetření porodního poranění pacientka hradí 250,- Kč. Entonox lze využít také při malých gynekologických výkonech, kterými jsou např. zavedení tělíska, biopsie, drobné kyretáže, ošetření zánětů – abscesů zevních rodidel atd. Také zde je užití Entonoxu velmi vhodné a žádané.

Důležité kontakty: porodnice, nemocnice


Zvětšit mapu